Przypominamy, iż z dniem 1 listopada 2019 r. dobrze już nam oraz Państwu znany mechanizm odwrotnego obciążenia (występujący głównie przy usługach budowlanych oraz towarach wrażliwych) przestaje obowiązywać.
W miejsce tego rozwiązania zostaje wprowadzona, dla transakcji o minimalnej wartości 15 000 zł, konieczność stosowania mechanizmu podzielonej płatności tj. zapłata faktury na oddzielne konta kwoty netto i kwoty VAT.
Szczegółowy wykaz towarów i usług objętych tą regulacją jest przedstawiony w zał. nr 15 do ustawy o VAT, który możecie Państwo znaleźć również w naszych tutaj.
Jakie najważniejsze obowiązki dla przedsiębiorcy wiążą się z nowym przepisem?
Dla Sprzedawcy towarów i usług wymiennych w załączniku nr 15:
– na fakturze sprzedaży konieczność umieszczenia adnotacji: MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI.
Dla Nabywcy towarów i usług wymiennych w załączniku nr 15:
– konieczność uregulowania zobowiązania za fakturę za pomocą MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI, czyli zlecając przelew bankowy należy wybrać odpowiedzi rodzaj przelewu.
Uwaga: Dotyczy to również podatników zwolnionych z VAT.
Za niewykazanie specjalnego zapisu na fakturze MF przewidziało sankcje dla wystawcy faktury w wysokości 30% kwoty VAT przypadającej na towar/usługę wrażliwą wynikającą z tej faktury. Taka sama sankcja został przewidziana dla nabywcy faktury, który nie dokona płatności w systemie podzielonej płatności, a ma taki obowiązek! Dodatkowo nabywca, w świetle ostatnich wyjaśnień MF, nie może zaliczyć przedmiotowego wydatku do kosztów w PIT czy CIT.
Uwaga: płatność kartą to nie mechanizm podzielonej płatności – tak więc, jeśli chcemy zakupić towar wrażliwy o wartości powyżej 15 000 zł i rozliczyć go w kosztach firmy powinniśmy zrobić przelew w formie split payment.