Nowy Ład vs. Przedsiębiorcy

Szanowni Przedsiębiorcy!

W ostatnich dniach otrzymujemy wiele zapytań o tzw. Nowy Ład i jego konsekwencje dla przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę, że projekt zmian w ustawach podatkowych z omówieniem liczy sobie ponad 450 stron, trudno w naszym newsleterze, nawet w dużym skrócie, opisać skutki planowanych zmian.

Czy będziemy w przyszłym roku płacić większe podatki czy składki? To wydaje się bezdyskusyjne, pytanie tylko czy to będzie więcej o 20%, 30% czy 50% ? Pozostaje mieć nadzieję, że w toku prac legislacyjnych pewne rozwiązania ulegną złagodzeniu, a nowe przepisy zostaną dostosowane do obowiązujących już ustaw i rozwiązań.

Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, że nieustająca gonitwa w uchwalaniu przepisów podatkowych, często prowadzona w pośpiechu i bez należytej staranności spowodowała, że Polska obecnie należy do ścisłej czołówki państw świata, w których najtrudniej prowadzi się działalność gospodarczą. Wynika to głównie z niestabilności prawa oraz stopnia jego skomplikowania, w tym głównie prawa podatkowego.

Według raportu Global Business Complexity Index z bieżącego roku, wynika, iż plasujemy się na drugiej pozycji w Europie !!! i jednocześnie 10 miejscu na całym świecie !!! pod kątem powyższych kryteriów. Niestety, Nowy Ład może spowodować, że „awansujemy” jeszcze wyżej w tym mało chwalebnym rankingu…

Wiele zapisów Nowego Ładu wskazuje, że ustawodawca nie bierze pod uwagę, czy obowiązki, które zamierza wprowadzić są możliwe technicznie i fizycznie do realizacji przez przedsiębiorców i obsługujące ich biura rachunkowe…

W niedawno przeprowadzonej ankiecie dla właścicieli biur rachunkowych zadano pytanie, czy biorąc pod uwagę planowane zmiany, będą w stanie podawać Klientom w terminie „nową” składkę zdrowotną do zapłaty, której wysokość zależeć będzie od dochodu przedsiębiorcy za poprzedni miesiąc. Na ponad czterystu ankietowanych, tylko kilku widziało taką możliwość, i to przy założeniu, że komplet dokumentów zostanie dostarczony najpóźniej do 3 !!! dnia następnego miesiąca.

Chcąc zwrócić uwagę ustawodawcy na niską jakość stanowionego ostatnio prawa podatkowego pojawiło się obecnie wiele apeli, listów otwartych (redagowanych przez środowiska branżowe), a zwracających się do MF o powstrzymanie fali niekończących się nowelizacji przepisów i ich późniejszej, często spóźnionej i chaotycznej interpretacji. Dość powiedzieć, że po ostatnich nowelizacjach ustawy VAT nawet takie proste zdarzenie gospodarcze jak wystawienie faktury do paragonu zmusiło MF do wydania 10 stron oficjalnych wyjaśnień…

Zalecamy zapoznanie się z jednym z ostatnich takich listów, przygotowany przez Krajową Izbę Biur Rachunkowych, opisujący dość boleśnie, rzeczywistość podatkową ostatnich miesięcy.

https://kibr.pl/pdf/listotwartykibr.pdf

Zastrzeżenia prawne.Materiały przedstawione na naszej stronie internetowej są przeznaczone jedynie do celów informacyjnych. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady podatkowej ani prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji lub porad dotyczących kwestii zawartych na tej stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Rachunkową Krzysztof Krukowski. Dokładamy starań, aby przedstawiane informację były kompletne, prawdziwe i aktualne. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za ewentualne braki w zamieszczonych materiałach, ani możliwe rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Wykorzystanie materiałów zawartych na stronie oraz samej strony, w całości lub części, w celu innym niż użytek osobisty, wymaga pisemnej zgody właściciela Kancelarii Rachunkowej.