Nie wyłudzasz VATu? Uważaj, to kwestia czasu

Nie trzeba mieć złych intencji, ani celowo postępować niezgodnie z prawem, by stać się przedsiębiorcom wyłudzającym VAT.

Jak już wspominaliśmy wcześniej tutaj, Urząd Skarbowy od stycznia br. co miesiąc wykreśla kilkanaście tysięcy firm z rejestru VAT, nie informując ich o tym. Powody tego są różne, dziś jednak koncentrujemy się na konsekwencjach tych działań. I to konsekwencji nie dla przedsiębiorcy, który został wykreślony, ale dla jego kontrahentów.

Wystarczy bowiem, że dokonamy zakupu towaru lub usługi od przedsiębiorcy, który nie wie że został wykreślony z rejestru, odliczymy Vat z faktury przez niego wystawionej i w ten sposób zupełnie nieświadomie wyłudzamy VAT.

Aby uniknąć takiego zarzutu, warto sprawdzić, czy nasz kontrahent jest zarejestrowanym przedsiębiorcom (CEIDG, KRS, REGON) i czy jest czynnym podatnikiem VAT w dniu dokonania z nami transakcji. Ponadto, ministerstwo finansów poleca by gromadzić dane i dowody dokonania każdej transakcji (np. umów, ofert itp.), a nawet sprawdzić czy dany kontrahent fizycznie istnieje (tj. czy ma biuro, stronę internetową lub magazyn).

PODATEK Biuro Rachunkowe Wrocław

Zastrzeżenia prawne.Materiały przedstawione na naszej stronie internetowej są przeznaczone jedynie do celów informacyjnych. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady podatkowej ani prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji lub porad dotyczących kwestii zawartych na tej stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Rachunkową Krzysztof Krukowski. Dokładamy starań, aby przedstawiane informację były kompletne, prawdziwe i aktualne. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za ewentualne braki w zamieszczonych materiałach, ani możliwe rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Wykorzystanie materiałów zawartych na stronie oraz samej strony, w całości lub części, w celu innym niż użytek osobisty, wymaga pisemnej zgody właściciela Kancelarii Rachunkowej.