MF przesunęło termin wdrożenia obowiązkowego KSeF

To bardzo ważna zmiana dla przedsiębiorców: termin wprowadzenia obowiązku e-fakturowania, pierwotnie zaplanowany na 1 lipca 2024 roku, zostaje przesunięty. Nie znamy jeszcze nowej daty wejścia w życie przepisów o KSeF.

Z informacji przekazanych 19 stycznia 2024 r. przez resort finansów wynika, że decyzja jest spowodowana koniecznością przeprowadzenia zewnętrznego audytu informatycznego systemu KSeF. Wykryto błędy, które mogłyby uniemożliwić skuteczne i stabilne działanie systemu w przewidzianym terminie.

Teraz Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) pracują nad usprawnieniem i optymalizacją KSeF, aby system był w pełni gotowy do obowiązkowego wdrożenia. Nowy termin wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania zostanie ogłoszony po zakończeniu audytu i dokładnej analizie wyników.

Obowiązek e-fakturowania będzie dotyczył wszystkich podmiotów gospodarczych, jednak na chwilę obecną można z systemu KSeF korzystać na zasadzie dobrowolności. System ten został uruchomiony 1 stycznia 2022 roku i oferuje możliwość elektronicznego wystawiania, otrzymywania oraz przechowywania faktur.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o wszelkich oficjalnych informacjach Ministerstwa finansów na ten temat, w tym nowej dacie wejścia w życie – odsuniętej póki co, rewolucji w fakturowaniu.

Zastrzeżenia prawne.Materiały przedstawione na naszej stronie internetowej są przeznaczone jedynie do celów informacyjnych. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady podatkowej ani prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji lub porad dotyczących kwestii zawartych na tej stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Rachunkową Krzysztof Krukowski. Dokładamy starań, aby przedstawiane informację były kompletne, prawdziwe i aktualne. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za ewentualne braki w zamieszczonych materiałach, ani możliwe rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Wykorzystanie materiałów zawartych na stronie oraz samej strony, w całości lub części, w celu innym niż użytek osobisty, wymaga pisemnej zgody właściciela Kancelarii Rachunkowej.