Koniec z kwartalnym rozliczeniem VATu?

Niedawno na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu ustawy o VAT.

Wśród propozycji pojawiła się m.in. likwidacja rozliczeń kwartalnych oraz wprowadzenie dla niektórych podatników obowiązku składania deklaracji i miesięcznych podsumowań wyłącznie drogą elektroniczną, rozszerzenie odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zobowiązania sprzedawcy, rozszerzenie odpowiedzialności solidarnej na przedstawiciela podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą oraz zaostrzenie sankcji wynikających z wystawiania lub posługiwania się tzn. pustymi fakturami.

Założenia te budzą sporo kontrowersji, z jednej strony mogą zmniejszyć pole manewru przestępców podatkowych, z drugiej- poważnie ograniczą możliwości rozliczeń zwykłych, posłusznych prawu podatników, jak np. możliwość rozliczeń kwartalnych. W stosunkowo niesprawiedliwy sposób przenoszą również na niego odpowiedzialność, na którą w wielu przypadkach przedsiębiorca nie ma wpływu.

Póki co, nie została jeszcze podana data wejścia w życie założonych zmian. Nie ma tez 100%-owej pewności czy założenia w ogóle dojdą do skutku. A jeśli tak, miejmy nadzieje że do tego czasu ich autorzy zdobędą się na wprowadzenie kilka pro-przedsiębiorczych poprawek.

 

PODATEK Biuro Rachunkowe Wrocław

Zastrzeżenia prawne.Materiały przedstawione na naszej stronie internetowej są przeznaczone jedynie do celów informacyjnych. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady podatkowej ani prawnej. Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji lub porad dotyczących kwestii zawartych na tej stronie proszone są o skontaktowanie się bezpośrednio z Kancelarią Rachunkową Krzysztof Krukowski. Dokładamy starań, aby przedstawiane informację były kompletne, prawdziwe i aktualne. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za ewentualne braki w zamieszczonych materiałach, ani możliwe rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Wykorzystanie materiałów zawartych na stronie oraz samej strony, w całości lub części, w celu innym niż użytek osobisty, wymaga pisemnej zgody właściciela Kancelarii Rachunkowej.