Od 2025 roku pracowników mogą czekać zmiany w zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich. Nowe zasady korzystania z L4 mają przynieść więcej swobody pracownikom, ponieważ coraz częściej są wystawiane są w sytuacjach, gdzie pełne unieruchomienie pracownika nie jest konieczne.
Nowelizacja przepisów pozwoli pracownikom przebywającym na zwolnieniu lekarskim na wykonywanie określonych czynności, tzw. incydentalnych”, takich jak:
- Incydentalna praca – odbieranie telefonów, odpowiadanie na e-maile czy podpisywanie faktur, jeżeli ich zaniechanie mogłoby przynieść znaczne straty dla firmy.
- Wyjścia poza miejsce zamieszkania – np. do sklepu, apteki, na pocztę lub zabieg medyczny.
- Wyjazd za granicę – pod warunkiem, że jest on związany z leczeniem lub opieką ze strony rodziny mieszkającej poza Polską, za zgodą lekarza.
W świetle obowiązującego prawa podczas zwolnienia lekarskiego nie wolno podejmować czynności zarobkowych ani korzystać z L4 w inny, niezgodny z celem sposób. Naruszenie tych zasad grozi utrata prawa do zasiłku.
Nowelizacja zakłada możliwość wykonywania pracy u jednego pracodawcy i pobierania zasiłku z drugiego, jeśli choroba uniemożliwia wykonywanie jednej pracy, ale nie wpływa na inną, o ile potwierdzi to lekarz.
Ponadto brak obecności pod adresem wskazanym na zwolnieniu może skutkować utratą zasiłku za cały okres zwolnienia, chyba że nieobecność zostanie uzasadniona, np. wizytą u lekarza, rehabilitacją, zakupami leków.
Na razie przepisy są na początkowym etapie procesu legislacyjnego, ale planowana data wejścia w życie to 1 stycznia 2025 r.